יום הדולה הראשון בישראל ובעולם 22-3-11 כנס מרכזי ואירועי פגוש את הדולות בקהילה

 
פתיחה וברכות
קו התפר
לידתו של מקצוע
לדבר עם בתי"ח
הוצאה בפועל
אמצעי מניעה
דולה בסל
דולות ופייסבוק
לידה פעילה?
אהבה ומיניות בלידה
חוק וסדר
ניגוני לידה
אם ואחות?
זמן לידה
טראומה ופוסט
הומיאופטיה ורגש בלידה
הרחם שמבחוץ
פוטופארטום
מה זה פה, בורדל?
סטיקר, חולצה, תג
גלריית תמונות
 עמוד הבית  סיקור הכנס המרכזי  האירועים בקהילה  יום הדולה בתקשורת פורום
דולה בסל – פרויקט הכנסת שירות דולה לסל הבריאות המשלים – יעל גריינר

דולה- לא לעשירות בלבד

שמי יעל גריינר, דולה ומדריכת הכנה ללידה שאולי מוכרת לחלקכן תחת השם "אימהית". אני פעילה במגזר הדתי והחרדי באזור ירושלים והמרכז.

מאז שהתחלתי לעסוק במקצוע, אני נתקלת שוב ושוב בנשים שהיו רוצות לקחת איתן דולה ללידה אבל לא יכולות להרשות לעצמן את העניין מבחינה כלכלית. אני רואה את זה יותר אצל נשים בהריונות ראשונים, נשים צעירות שעדיין נמצאות בתחילת הזוגיות שלהן ושעדיין לא הגיעו ליציבות כלכלית. בשלב כלשהו הרגשתי שכדולה יש לי אחריות לפעול לכך שכל אישה, במידה והיא רוצה בכך, תוכל להיעזר בשירותיה של תומכת לידה ללא קשר ליכולות הכלכליות שלה, ולכן החלטתי לפתוח בקמפיין בנושא מתוך תקווה שאחרות יצטרפו אחרי בדרך ויחד נקדם שינוי.

בספטמבר האחרון פניתי בכתב למנהלי 4 קופות החולים בבקשה להוספת שירותי דולה לביטוחים המשלימים, כך שהביטוח המשלים יעניק השתתפות או כיסוי חלקי למי שמבוטחת בו ויפחית עלויות. לא צפיתי שאף קופה תשנה את דעתה בעקבות המכתב שלי אך חשבתי שצריך להתחיל בלהציג את הערך של דולה מבחינתם במישור היחצ"ני והכלכלי מתוך ניתוח נתוני ביטוח לאומי והלמ"ס. הטענה המרכזית שלי הייתה כי על פי מחקרים מהשנים האחרונות:

דולה מפחיתה את הצורך בניתוחים קיסריים ב-45%, את הלידות המכשירניות ב-34%, את השימוש במשככי כאבים ב-31%, את משך הצירים ב-25% ואת החרדה והדיכאון לאחר לידה ב-13%.

יתרונות מוכחים אלו חיוביים לא רק עבור הנשים היולדות אלא גם עבור מערכת הבריאות שחוסכת עלויות אשפוז וכוח אדם.

 

·         פניה ראשונה שלי הייתה לקופ"ח כללית- הקופה הגדולה במדינה שמחזיקה ב-52% מהמבוטחים. בשנה שעברה היו להם 83,200 לידות של מבוטחות. 16,640 מהן קיסריות. מאחר ואשפוז אחרי ניתוח קיסרי ארוך בשני ימים בממוצע מאשפוז לאחר לידה נרתיקית, הרי שאם ניקח רק את הנתון המוביל מהמחקר של צמצום ב-45% מהניתוחים הקיסריים באמצעות ליווי מתמשך, ניווכח כי קופ"ח כללית תוכל לחסוך 33,280 ימי אשפוז בשנה ובעלות יום אשפוז שנע סביב כ-2,000 ₪ לפי משרד הבריאות  מדובר בסה"כ בעשרות מיליוני שקלים בשנה שניתן לחסוך לקופה רק לסעיף זה. לכך ניתן להוסיף את החיסכון בעלות הניתוחים, המרדימים, הקלה על תפוסת המיטות, חיסכון בצוות סיעודי וכן הלאה. אם נמשיך ונעבד את נתוני המחקר לסטטיסטיקה של ישראל גם למשככי הכאבים ושאר הסעיפים הרי שמוצגת אפשרות  לחיסכון כספי של עוד עשרות מיליונים בשנה רק בבתי החולים של הקופה הזאת.

 

שבועיים אחרי הפניה חזר אלי מר פרץ גוזה, ראש מערך ביטוח הבריאות וכללית מושלם, שתמציתה, ואני מצטטת: "הוחלט שלא לשלב נכון לעכשיו את שירותי הדולה במסגרת התוכנית. עם זאת מדי שנה אנו עושים היערכויות מחודשות לגבי כדאיות שילוב כיסויים חדשים במסגרת כללית מושלם לטובת לקוחותינו, ונושא זה בוודאי יעלה שוב לדיון". בקיצור, בינתיים לא אבל לא סוגרים אופציות.

 

·         הקופה הבאה הייתה מכבי שהתגובה שלה, הייתה קצת יותר מעניינת והציגה גם את התלות בהחלטה במשרד הבריאות. "שרותי דולה כעזר ליולדת בתהליך הלידה מוכרים לנו. שרותים אלו לא נבחנו בעבר על יד מנהל תחום רפואת נשים במכבי, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה כספית. פנייתך תועבר לעיונו ובדיקתו....תהליך הכנסת זכות חדשה לביטוח המשלים הנו תהלך מורכב הדורש אישור של משרד הבריאות ותחשיבים כלכליים מפורטים ולעיתים לוקח זמן רב...במידה ומנהל תחום רפואת נשים במכבי ימצא לנכון לקדם את הנושא, אנו נעדכן אותך ובמידת הצורך נבקש פרטים נוספים"

 

·         קופ"ח לאומית נראו בתחילת הדרך כמו ההבטחה שבדרך כשמיוזמתם התקשרו, אמרו שיש להם עניין והם ישמחו לקבוע פגישה ובתוך כמה ימים יחזרו אליי לתיאום. השיחה הזו התנהלה באוקטובר, מאז אני עדיין ממתינה לקביעת מפגש...

 

·         קופ"ח מאוחדת אישרו שקיבלו ממני מכתב ראשון ומכתב שני אבל יותר מזה לא הצלחתי לקבל תגובה. אולי הם עסוקים בהתמודדות עם התפטרות המנכ"ל ודו"ח מבקר המדינה על "פגמים מהותיים בהליכי הניהול, הפיקוח והבקרה של הקופה, שבידיה הפקידה המדינה כספי ציבור לשם מתן שירותי בריאות למיליון מבוטחים".

 

עם התגובות האלה והציטוט של מכבי שמקשר את הצורך במעורבות משרד הבריאות, העברתי לכיוון הכנסת. ח"כ אורי אורבך מסייע לי לקדם את הנושא ונמצא בדיון מול סגן שר הבריאות ליצמן וצוות משרדו. במקביל פניתי לח"כ ציפי חוטובלי יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה שכבר עשתה כמה מהלכים יפים בכנסת הנוכחית למען זכויות נשים יולדות וסיכמנו על עריכת דיון בנושא וועדה מייד לאחר הפגרה הנוכחית.

הרושם שלי הוא כל הזמן שיש סיכוי, שהדברים לא כל כך מסובכים ושרק צריך לחץ ציבורי כי מקצועית זה נשמע לכולם בסדר.

אני חושבת שאת הבסיס המקצועי והתהליך המסודר והמחקרי שצריך לעשות, כבר עשיתי. מה שצריך עכשיו כדי לדחוף שדברים גם יקרו זה את התמיכה הציבורית. לקראת הדיון בכנסת נוכל לקבל חשיפה תקשורתית וללחוץ על הקופות ומשרד הבריאות, אבל אני לא יכולה לעשות זאת זה לבד אלא צריכה את העזרה שלכן.

אני יודעת שכולנו עסוקות ביומיום ושמחות לתמוך מרחוק, אז אני לא מבקשת הרבה. אני רוצה אתכן פעם אחת שתבואו לשעה-שעתיים לירושלים סביב יום הדיון שיהיה בכנסת כדי להראות שיש תמיכה ציבורית.

פתחתי קבוצה בפייסבוק שנקראת "דולה- לא לעשירות בלבד", כדי לאסוף כוחות. אני שמחה לבקש מכן להצטרף ולעזור- אם אתן עדיין לא חברות בקבוצה, הצטרפו. ואם כן- תשלחו לינק לכל מי שאתן מכירות שיוכל לתמוך. ככל שהקבוצה תכיל יותר משתתפים המשקל של הקריאה שלנו יהיה רב יותר ומשכנע יותר. ברגע שיהיה לי תאריך ושעה, אפרסם את זה לקבוצה ונתארגן. מי שאין לה פייסבוק, מוזמנת לפנות אלי דרך האתר שלי imahit.co.il  

אני חושבת שהצלחה בקמפיין תוכל להביא עוד אלפי נשים מדי שנה לקחת דולות, אין ספק שזה יעזור להן וגם ייתן דחיפה חזקה קדימה למקצוע.

לקבוצה בפייסבוק - דולה לא לעשירות בלבד לבלוג של יעל גריינר בתפוז לאתר של יעל גריינר


כל הזכויות שמורות © צרו קשר שיווק באינטרנט הריון ולידה תקנון והצהרת פרטיות קידום והקמת אתרים